PL

MAŁA CZARNA I KREMÓWKA?

Wyjątkowy smak i zapach kawiarnianych smakołyków

HISTORYCZNA SALA LUSTRZANA

Idealne miejsce na specjalne okazje

 

 

Kawiarnia Grand Cafe’
Kultowe miejsce w Krakowie

Kawiarnia Grand Hotelu została otwarta 12 lutego 1900 roku w złotym okresie w dziejach krakowskich kawiarni. Szybko obrosła legendą i stała się najmodniejszym miejscem spotkań artystów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych, pisarzy, poetów i licznych krakusów, którzy cenili sobie nie tylko smak podawanych w Grand Café specjałów, ale i wyjątkowo inspirującą atmosferę tego miejsca. Z tego okresu pochodzą liczne zdjęcia i pamiątki, z których najcenniejsze- jak choćby kreślone na kawiarnianych serwetkach przez Jacka Malczewskiego karykatury przyjaciół- oprawione w ramy, zdobią dzisiaj ściany Grand Café. To właśnie w tej kultowej kawiarni Grand Hotelu na początku poprzedniego wieku spotykali się codziennie wybitni polscy artyści i przedstawiciele okresu Młodej Polski: Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Teodor Axentowicz, Jan Stanisławski czy Konstanty Laszczka. Do Grand Café zaglądali też Kazimierz i Włodzimierz Tetmajerowie, Lucjan Rydel, Feliks Jasieński czy czasowo przebywający w mieście słynni nobliści: Stefan Żeromski i Władysław Reymont.
Nawiązując do tych ponad 100-letnich tradycji, w kawiarni Grand Hotelu mogą Państwo zamówić dzisiaj, tak jak dawni bywalcy tego miejsca słynną kremówkę galicyjską, sernik krakowski, bezika owocowego czy lody różane à la Grand- a wszystko stworzone w oparciu o stare, oryginalne receptury, ale podane w nowej odsłonie i nowocześnie skomponowane.

Restauracja Grand Signature
TRADYCJA OD PONAD 120 LAT

Miejsce sygnowane przez słynnych pisarzy, noblistów, malarzy, goszczące w swoich murach znane postaci świata nauki, kultury i sztuki. Świadek wielu historycznych wydarzeń- Restauracja GRAND SIGNATURE jest jedynym miejscem w Krakowie, które może poszczycić się tak długą i bogatą historią.
Otwarta w 2-giej połowie XIX w. zasłynęła wyśmienitą kuchnią, cenioną przez arystokrację i ziemiaństwo licznie zjeżdżające do hotelu, jak również elitę intelektualną Krakowa. Wśród jej miłośników znaleźli się między innymi światowej sławy pisarze: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Stefan Żeromski czy Joseph Conrad.
Dzisiejsza kuchnia Grand Signature nawiązuje do bogatej tradycji tego miejsca poprzez wykorzystanie starych receptur, jak choćby w przypadku podawanej od ponad 100 lat maczanki po krakowsku, żurku na zakwasie żytnio- owsianym, czy kremówki à la Grand. Szef kuchni inspiracji tych nie traktuje jednak zbyt dosłownie, tworząc raczej nowoczesne kompozycje, bazujące na lokalnych produktach i współczesnych trendach żywieniowych.

Kawiarnia w Grand Hotelu
WYJĄTKOWY SMAK KAWY

O smaku wyjątkowej kawy w kawiarni Grand Hotelu wspominał już 120 lat temu słynny polski noblista Henryk Sienkiewicz, który wpadał tutaj zawsze przed południem na- jak pisał- „słynną ze swej pyszności kawusię ze śmietanką”. Być może to właśnie tu, w Grand Hotelu Sienkiewicz tworzył fabuły swoich dzieł literackich, w tym „Quo vadis”, za które został uhonorowany nagrodą Nobla w 1905 roku. Tego się już nie dowiemy, jednak wyjątkowa atmosfera tego miejsca na pewno działała na polskich artystów jak żadne inne miejsce na mapie Krakowa i tak jest do dzisiaj. Tylko tutaj popijając „małą czarną” można jednocześnie podziwiać wyrzeźbione przez prof. Mariana Koniecznego popiersia z brązu członków historycznego, zbierającego się w Hotelu Grand „Klubu Kopciuszek” z profesorami Krawczukiem, Zielińskim i Podrazą na czele. Miłośnicy Krakowa, historii  i sztuki mogą  usiąść przy „stoliku profesorskim”, gdzie zbierają się – jak 100 lat temu krakowscy profesorowie, by przy porannej kawie Grande i kremówce dyskutować niespieszne nad zbyt szybko zmieniającym się światem…

Restauracja w Grand Hotelu
"ZAKLĘTE REWIRY"- WCZORAJ I DZIŚ

Restauracja w Hotelu Grand stała się „bohaterem medialnym” w okresie dwudziestolecia międzywojennego za sprawą jej byłego kelnera Tadeusza Kurtyki, publikującego pod pseudonimem Henryk Worcell. Autor na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji przedstawił słynną restaurację z lat trzydziestych ubiegłego wieku „od kuchni” w wydanej w 1936 roku książce pt. ”Zaklęte Rewiry”, która od razu stała się bestsellerem i doczekała się wielu wznowień. W 1975 roku restauracja w Hotelu Grand znowu zaistniała „medialnie”, tym razem w znakomitym filmie obyczajowym w reżyserii Janusza Majewskiego pod tym samym tytułem z Markiem Konradem i Romanem Wilhelmim w rolach głównych. Czasy się zmieniają, a krakowska restauracja Grand Signature niezmiennie, wciąż w tym samym miejscu kultywuje stare tradycje, jednocześnie znakomicie odnajdując się w dzisiejszej rzeczywistości, czego dowodem jest chociażby uzyskana rekomendacja w Przewodniku Michellin.

Gift Voucher
KUP TERAZ
ZAREZERWUJ SWÓJ POBYT
PRZYJAZD hmm hmm
WYJAZD hmm hmm

Pokoje

ilość osób

Dzieci

kod promocyjny

VOUCHER

Oryginalny prezent na każdą okazję!

Zaskocz swoich bliskich, przyjaciół lub współpracowników. Podaruj luksus w legendarnym Grand Hotelu w samym sercu zabytkowego Krakowa.

Zapoznaj się z naszą propozycją.

PROMOCJE

Oferty Specjalne i Promocyjne Pakiety Pobytowe dla wyjątkowych Gości Grand Hotelu podróżujących służbowo w pojedynkę, romantycznie we dwoje, czy rodzinnie z dziećmi i domowymi pupilami