PL

Grand Hotel Kraków *****

Podróż do XIX wieku

Grand Hotel Kraków *****

Podróż do XIX wieku

 

 

Historia Grand Hotelu
MARKA GRAND HOTEL

Marka „Grand Hotel”- stanowiąca synonim usług hotelarskich na niespotykanym, luksusowym poziomie pojawiła się w XIX wieku. Hotele tej klasy tworzono w najbardziej atrakcyjnych dzielnicach miast, często w budynkach pałacowych, o wnętrzach wypełnionych dziełami sztuki, ale też wyposażonych w zdobycze najnowszej techniki. W ten sposób mogły zaspokajać wyrafinowane gusta najwytworniejszej klienteli. Historia krakowskiego Grand Hotelu rozpoczyna się również w XIX wieku, choć dzieje samej kamienicy, czy raczej kompleksu kamienic tworzących dzisiejszy obiekt sięgają czasów średniowiecznych. Stąd w najstarszej, podziemnej części budynku możemy spotkać średniowieczne, krzyżowo-żebrowe sklepienia stropów, a w wielu pokojach i apartamentach architektoniczne pozostałości dawnych epok między innymi: renesansowe, rzeźbione kolumny, XVI- wieczne drewniane stropy z wielobarwnymi polichromiami, zabytkowe supraporty czy historyczne ornamenty i fladrowania zdobiące ściany najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń.

Historia Grand Hotelu
HOTEL W PAŁACU

W roku 1873 nabywcą kamienicy przy ulicy Sławkowskiej 5, a wkrótce także sąsiedniej pod numerem 7, zostaje książęca para – Marcelina, najsłynniejsza uczennica Fryderyka Chopina i Aleksander Czartoryscy. Wtedy pod kierunkiem znanego architekta Maksymiliana Nitscha, z dwóch kamienic o średniowieczno-renesansowym rodowodzie stworzono siedzibę książęcą, uznawaną do dziś za jedną z najznakomitszych w Rzeczypospolitej Polskiej. Pałac wkrótce stał się ośrodkiem życia towarzyskiego, intelektualnego i artystycznego. Spadkobierca Aleksandra Czartoryskiego, syn Marceli w roku 1886 wydzierżawia pałac- z przeznaczeniem pod hotel, a po kilku latach sprzedaje go znanemu koneserowi i kolekcjonerowi dzieł sztuki, powstańcowi styczniowemu – Eustachemu Jaxa Chronowskiemu. Prace adaptacyjne nadzoruje słynny architekt czasów secesji i modernizmu – Tadeusz Stryjeński, który pozostawił po sobie unikatowe, secesyjne witraże zdobiące dzisiaj przeszklenia wykuszy na korytarzach I i II piętra hotelu. 15 stycznia 1887 roku odbyła się ceremonia otwarcia „największego, najbardziej nowoczesnego i luksusowego hotelu w mieście” jak pisała prasa, czyniąc porównania do najlepszych hoteli europejskich. Grand wkrótce zapełnił się gośćmi głównie ze sfer arystokratycznych Polski i Europy, a hotel wciąż poddawany był zabiegom modernizacyjnym i rozbudowie, w wyniku czego powstało przedsiębiorstwo hotelowe o światowej randze, znacznie wyprzedzające swoje czasy. Za sprawą własnych generatorów prądotwórczych hotel jako pierwszy rozbłysnął światłem elektrycznym. Pokoje wyposażono w łazienki z bieżącą wodą, powstała też legendarna, nakryta szklanym dachem restauracja, którą to od belgijskich luster nazwano „Salą Lustrzaną”- świadek wystawnych balów, rautów i bankietów elity polityczno- intelektualnej tamtej epoki. Z tego okresu pochodzi również zachowana do dziś główna brama od ul. Sławkowskiej, nakryta przepiękną secesyjną markizą oraz witraże zdobiące korytarze i restaurację.

Historia Grand Hotelu
NAJSŁYNNIEJSZY SALON LITERACKO-KULTURALNY KRAKOWA

Częstym Gościem kawiarni hotelowej był w tamtych czasach słynny noblista Henryk Sienkiewicz, dla którego jak wspominał Adam Grzymała-Siedlecki: „Kraków nie byłby w pełni Krakowem gdyby o 10 rano nie zjawił się w tej salce na kawusię ze śmietanką”. W restauracji Grand Hotelu odbyły się dwa wystawne przyjęcia z udziałem tego wielkiego pisarza. Pierwszym z nich było przyjęcie weselne, które odbyło się 11.11.1893 roku po zawarciu ślubu z Marią Wołodkowiczówną, a drugie- jubileuszowe, które na cześć noblisty urządzili jego przyjaciele z Akademii Umiejętności w dniu 21.06.1899 roku. Nieco później – w 1914 r. podczas pobytu w Polsce zatrzymał się tu inny wielki pisarz i noblista o polskich korzeniach – Joseph Conrad wraz z rodziną, który również bardzo cenił sobie zarówno tutejszą atmosferę, jak i kuchnię. W latach dwudziestych i trzydziestych XX-tego wieku w Grand Hotelu zaczął funkcjonować najwytworniejszy lokal międzywojennego Krakowa, skupiający najznakomitsze osobistości ze świata nauki, kultury i sztuki. Na jednej ze ścian restauracji wisiało ogromne płótno, na którym znani malarze, poeci, publicyści oraz artyści wyrażali swoje myśli. Były na nim setki różnych sentencji, szkiców, wierszy autorstwa najznakomitszych przedstawicieli nurtu Młodej Polski, jak choćby- Lucjana Rydla, Stanisława Wyspiańskiego, Kazimierza-Przerwy Tetmajera, Tadeusza Boya- Żeleńskiego czy Ludwika Solskiego- miłośników kawiarni Grand Hotelu, codziennie spędzających w niej długie godziny.

Historia Grand Hotelu
NIEZWYKŁY KONCERT W OKNIE HOTELOWEGO APARTAMENTU

W 1936 roku Grand Hotel  trafił na pierwsze strony gazet, za sprawą niezwykłego wydarzenia, które miało miejsce w jego murach. W czerwcu 1936 roku w Apartamencie Marmurowym zamieszkał światowej sławy tenor- Jan Kiepura. Nie był to jego jedyny pobyt w tym miejscu, ale to właśnie ten przeszedł do historii za sprawą niepowtarzalnego, spontanicznego występu z hotelowego okna. Następnego dnia po koncercie, jaki z udziałem artysty odbył się na dziedzińcu wawelskim, od wczesnych godzin rannych, pomimo ulewnego deszczu przed hotelem zgromadził się tak liczny tłum wielbicieli, że całkowicie sparaliżował ruch uliczny. Wtedy artysta ubrany jedynie w szlafrok i kaszkiet na głowie stanął w oknie apartamentu, w którym mieszkał i zaczął śpiewać, a tłum oniemiał z zachwytu. Ten jedyny w swoim rodzaju koncert Jana Kiepury został potem uwieczniony w Szopce Krakowskiej:

„Czy pamiętasz Janku

W tym Grandzie na ganku

Jakżeś się wydzierał

Do samego ranku”

Kiedy w następnym roku artysta przyjechał do Krakowa, aby tym razem z żoną – światowej sławy śpiewaczką i aktorką- Martą Eggerth wystąpić w charytatywnym koncercie w Teatrze Starym, znowu zatrzymał się w Grand Hotelu. Tym razem tłum wielbicieli zablokował ulicę Sławkowską aż do Rynku Głównego i tylko dzięki przezorności dyrektora hotelu, który zorientowawszy się w sytuacji wyprowadził artystów tylnym wyjściem- koncert mógł odbyć się o czasie.

Historia Grand Hotelu
LATA MIĘDZYWOJENNE I POWOJENNE

Lata dwudzieste i trzydzieste XX-tego wieku to okres największej świetności hotelu. Okres spotkań towarzyskich przy kawiarnianym stoliku, czas rautów, bankietów, wystawnych balów z udziałem elit II Rzeczpospolitej.
W roku 1936 Grand Hotel wszedł, a raczej (wg recenzji Zygmunta Nowakowskiego) „wjechał na stu koniach” do literatury polskiej za sprawą książki autorstwa jej byłego kelnera Tadeusza Kurtyki- „Zaklęte Rewiry”, będącej dokumentem życia najsłynniejszej kawiarni i restauracji Krakowa.
W latach powojennych rozpoczyna się trudny okres dziejów tego zabytkowego miejsca, naznaczony stagnacją i postępującą dewastacją. Jednak początek lat dziewięćdziesiątych XX wieku okazuje się znowu szczęśliwy dla podupadłego Grand Hotelu. Jego nowy dzierżawca – spółka Wawel- Imos International S.A.- wykonuje bowiem gruntowny remont budynku, pieczołowicie odtwarzając zniszczone fragmenty architektury i wyposażenia oraz przywracając blask i urodę niegdysiejszego Pałacu Książąt Czartoryskich, jednocześnie modernizując jego funkcje hotelowe.

Historia Grand Hotelu
PIERWSZY PIĘCIOGWIAZDKOWY HOTEL KRAKOWA

Osiągnięcia hotelu dostrzegła i wysoko oceniła Kapituła prestiżowego konkursu Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. W jego X-tej edycji, otrzymując złotą statuetkę, Grand Hotel został laureatem pierwszej nagrody w kategorii najlepszych usług hotelarskich i gastronomicznych.
W dniu 22 marca 2004 roku Grand Hotel z dużą satysfakcją przyjął kolejne wyróżnienie, godnie reprezentując ponad stuletnią tradycję i uzyskał status pierwszego pięciogwiazdkowego hotelu w Krakowie.
Piękne, ale i burzliwe dzieje Grand Hotelu zdają się potwierdzać ideę, iż nad tym miejscem czuwa od wieków „genius loci”. Ów dobry duch swą opieką z pewnością otacza także wszystkich, którzy tu mieszkają…

Historia Grand Hotelu
MAGICZNE MIEJSCE DOCENIANE PRZEZ WYJĄTKOWYCH GOŚCI

Elitarny charakter tego legendarnego krakowskiego hotelu, jego bogatą historię, jak również położenie w samym sercu Starego Miasta wciąż doceniają koronowane głowy państw, szefowie rządów, światowej sławy artyści, pisarze, wybitni przedstawiciele świata nauki, biznesu i arystokracji. Długą listę sławnych Gości Grand Hotelu otwiera premier Wielkiej Brytanii- Margaret Thatcher, książę Filip- mąż królowej Elżbiety II, szwedzka księżniczka -Brigitt von Hohenzollern, amerykański sekretarz stanu- Colin Powell, czy kanclerz Niemiec- Gerhard Schroder. W Grand Hotelu urządzono centrum organizacyjne pobytu w Krakowie japońskiej pary cesarskiej- Cesarza Akihito i jego małżonki Cesarzowej Michiko. Z polskich sfer rządzących zatrzymywali się tu między innymi: laureat pokojowej nagrody Nobla- prezydent Lech Wałęsa, prezydent Aleksander Kwaśniewski, premierzy: Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Jerzy Buzek, prezydent Polski na obczyźnie- Ryszard Kaczorowski, legendarny kurier wojenny i dyrektor radia Wolna Europa- Jan Nowak- Jeziorański, czy minister spraw zagranicznych- Władysław Bartoszewski. Obok przedstawicieli świata polityki, licznie reprezentowanymi Gośćmi Grand Hotelu zawsze byli i nadal są artyści oraz pisarze. Jeszcze nie tak dawno można było spotkać w krakowskim Grandzie nieżyjącego już dziś noblistę Czesława Miłosza, Sławomira Mrożka, czy Wiliama Whartona. Grand Hotel od początku swego istnienia ściśle związany ze światem artystycznym i będący metafizycznym domem Josepha Conrada w Polsce, w roku 2009 stał się partnerem Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, goszcząc corocznie w swoich murach słynnych noblistów i wielkich pisarzy naszej epoki. Dziesiąta muza także upodobała sobie wyjątkową atmosferę Grand Hotelu. Wielokrotnie mieszkali tutaj reżyserzy, w tym między innymi: Roman Polański, Agnieszka Holland, Juliusz Machulski, a także znani aktorzy jak choćby: Holly Hunter, Kenneth Branagh, czy Adrien Brody. Nie zabrakło też słynnych muzyków: twórcy zespołu Deep Purple- Richiego Blackmoora, gitarzysty zespołu Queen- Briana Maya i wielu innych.
Ponownie odżyła tradycja intelektualnych dysput, które w hotelowej kawiarni codziennie toczy grupa wybitnych krakowskich profesorów (Klub Kopciuszek) przy legendarnym już stoliku- zwanym „profesorskim”.

ZAREZERWUJ SWÓJ POBYT
PRZYJAZD hmm hmm
WYJAZD hmm hmm

Pokoje

ilość osób

Dzieci

kod promocyjny

VOUCHER

Oryginalny prezent na każdą okazję!

Zaskocz swoich bliskich, przyjaciół lub współpracowników. Podaruj luksus w legendarnym Grand Hotelu w samym sercu zabytkowego Krakowa.

Zapoznaj się z naszą propozycją.

PROMOCJE

Oferty Specjalne i Promocyjne Pakiety Pobytowe dla wyjątkowych Gości Grand Hotelu podróżujących służbowo w pojedynkę, romantycznie we dwoje, czy rodzinnie z dziećmi i domowymi pupilami